Studiebesök Naturhistoriska Riksmuseet

Igår eftermiddag genomförde skolans 3:or ett besök på Naturhistoriska riksmuseet tillsammans med läraren i naturkunskap, Adam Måned.

Syftet med besöket var att ta del av utställningen "Livets mångfald" där man får många bra exempel på hur organismer samarbetar och anpassar sig till olika miljöer runt om i världen. Det fanns goda möjligheter att uttöka sina kunskaper om ekosystem, biologiskt mångfald, miljö, näringskedjor och näringsväv. Det fanns till och med tid till att besöka museets andra utställningar. Besöket avslutades med en film på Cosmonova, där man fick se hur organismer lever tillsammans i den unika miljön som förekommer på Galapagos Öarna.

Stort tack till Naturhistoriska riksmuseets personal för all hjälp och ett extra tack till Bryan Bedoya Vargas som ställde upp som fotograf under besöket. 

(Tyvärr glömde vi ta med skolans kamera, därmed är bildkvaliten inte den bästa).

Dela: