Resultat från Yrkes-SM 2016

Vi vill inleda med att tacka både lärare och elever som deltog vid Yrkes-SM 2016. Vi vill dessutom ge ett extra stort tack till Majid Nazari, Erik Teuchler och Sebastian Norén för deras fantastiska insatser under tävlingarna. Vi är otroligt stolta och glada över hur väl ni skötte er under tävlingarna och hur duktiga ni var.

Vi kan med glädje och stolthet informera er om att Erik Teuchler vann guld i plåtslageri och Sebastian Norén vann guld i golvläggning. Dessutom har Sebastian fått äran att representera Sverige som en av medlemmarna i yrkeslandslaget. Tyvärr blev det ingen medaljplats för Majid, men vi är otroligt stolta över hans prestation och imponerade över att se hans utveckling som plattsättare.

Erik hade dessutom äran att få träffa Hans Majestät Konungen och prata om yrket och utbildningen.

Sebastian i landslagströjan:

Majid gör en sista koll:

Dela: