Svenskt mästerskap för plåtslagare och målare

Svenska mästerskapet i plåt och måleri 2016 närmar sig. Peter Edin, yrkeslärare inom plåt har arbetat hårt med att förbereda eleverna inför skolans uttagning, där tävlingsledningen kom fram till följande topp tre placeringar:

  1. Erik Teuchler

  2. John Norberg

  3. Yonatan Tesgay

Som vinnare har Eriks bidrag skickats in till branschens utbildningsorganisation PVF Yrke & Utbildning, där en central jury granskar tävlingsbidraget utifrån måttnoggrannhet, detaljutförande och helhetsintryck. Om Eriks bidrag tar sig vidare, kommer han vara en av sex deltagare som får en chans att tävla vid Yrkes-SM i Malmö. Vi på Stockholms byggtekniska gymnasium gratulerar Erik för hans insats och håller tummarna för att han tar sig vidare.

Samtidigt vill vi uppmärksamma om SM i måleri där kvaltävlingen genomförs onsdag 16/2 till fredag 18/2 i Heron City, Kungens Kurva.

Tryck på länken för mer information om SM för plåtslagare (öppnas i nytt fönster)

Tryck på länken för mer information om SM för Målare (öppnas i nytt fönster)

Dela: